Största förlust shl

Prispengar shl 2023

  SHL / Svenska Hockeyligan (SHL)är en professionell ishockeyliga och den högsta nivån i ishockeynsseriespel för herrar i Sverige. Ligan har spelats sedan säsongen/och består sedan av fjorton lag som spelar 52 omgångar, och sedan ett slutspel med tio lag.

  Mest mål i en hockeymatch shl

Förlusten var den tangerat största för HV71 på hemmais i SHL, det blev samma siffror mot Linköping den 29 november Genomklappningen kom bara en vecka efter en liknande då laget tappade.

Äldsta spelaren i shl genom tiderna

 • Tangerat största förlusten. Förlusten var den tangerat största för HV71 på hemmais i SHL, det blev samma siffror mot Linköping den 29 november Genomklappningen kom bara en vecka efter en liknande då laget tappade en 4–0-ledning borta mot Frölunda till förlust med 4–6. HV71 har nu tre raka förluster och ligger kvar som.
 • Mest poäng i shl på en säsong

  Nej, Smålands hetaste hockeylag just nu heter Nybro. De har gjort som Modo i SHL och tagit hockeyallsvenskan med storm. Att de skulle dänga dit Brynäs med hemma var väl säsongens största.

  Äldst i shl 2023

  Värvad som den kanske största doldisen i Björn Liljanders lagbygge. Men nu har norrmannen Thomas Berg-Paulsen onekligen presenterat sig på SHL-rinkarna. Och han stormtrivs. – Vi har haft lite samtal om framtiden, avslöjar han.

  Shl poängliga genom tiderna

  Enligt rapporterna tappade SHL-lagen drygt 2 miljoner euros under föregående säsong, medan de finska klubbarna tillsammans gick miste om hela 8 miljoner. / stod publikintäkter för 20 procent av SHL-klubbarnas nettoomsättning, men i år har publikintäkterna minskat med miljoner kronor.


 • Utvisningsminuter shl 2023
 • största förlust shl
 • Poängrekord shl lag

  Djurgården var i SHL, den högsta serien i det svenska serisystemet, senast från säsongen / till och med säsongen /där man förlorade i play-out mot Timrå i matcher. Sedan säsongen /spelar Djurgården i Hockeyallsvenskan, den näst högsta serien. Föreningens damsektion bildades

  Utvisningsminuter shl 2023

  Största vinst, Allsvenskan: 9–1 mot Hammarby IF, 13 augusti ; Största förlust, Allsvenskan: 1–11 mot IFK Norrköping, 14 oktober ; Publikrekord, Råsundastadion: 50 mot IFK Göteborg, 11 oktober ; Publikrekord, Stockholms stadion: 21 mot AIK, 16 augusti ; Publikrekord, Tele2 Arena: 28 mot Örebro SK,

 • Äldsta spelaren i shl genom tiderna